Margarinin geçirdiği evrim ve sağlıklı beslenmeye öncelik veren yapısı sayesinde Harvard Tıp Okulu, Amerikan Kalp Cemiyeti (AHA) ve Avrupa Kardiyoloji Derneği (ESC), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gibi kuruluşlar da margarinleri sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak önermektedir.

Tüm bitkisel ve hayvansal kaynaklı gıdalar yağ içerir ve yağlar büyüme, gelişme ve sağlığın devamlılığı için önemlidir. Yağlar besinlere gevreklik, lezzet verir ve kendimizi tok hissetmemizi sağlar. Yağ, vücut için temel enerji kaynağı olmasının yanı sıra yalnız yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri ile karotenoidlerin de vücut tarafından daha kolay emilmesine yardımcı olur. Bu vitaminlerden

  • A vitamini görme yeteneğinde, cildin daha sağlıklı olmasında ve bağışıklık sisteminde önemli rol oynar.
  • D vitamini kalsiyum emilimini sağlayarak kemik ve dişlerin güçlenmesinde etkilidir
  • E vitamini antioksidan özelliği ile hücre duvarının korunmasına yardımcı olur

Özellikle çocukların sağlıklı büyüme ve gelişiminde vücutta yapılamayan ve mutlaka dışarıdan besinlerle alınması zorunlu olan omega-3 ve omega-6 gibi temel yağlar büyük önem taşır. Bu yağlar sağlıklı büyüme ve gelişme için mutlaka gerekli olup hücrelerin olgunlaşmasında ve faaliyetlerinin yerine getirilmesinde oldukça önemlidir. Bu anlamda bitkisel yağlardan yapılan margarinler iyi bir yağ kaynağıdır.

Yağların Beslenmedeki Rolü

Uzmanlar diyetteki doymuş yağ miktarının azaltılıp doymamış yağ miktarının dengeli olarak artırılmasını önermektedir. Doymamış yağlar, doymuş yağların yerini aldığı zaman kan kolesterolünü düşürmeye yardımcı olmaktadır*.

Margarinler doymamış yağlar açısından iyi kaynaklardır. Bitkisel yağlardan elde edildikleri için de kolesterol içermezler. Yeme alışkanlıklarımızda yapmamız gereken en önemli değişikliklerden biri, toplam yağ alımımızı enerji ihtiyacımızın %30-%35’i ile sınırlamak ve doğru türde (düşük doymuş/ yüksek doymamış dengelenmiş) yağ aldığımızdan emin olmaktır.

Trans yağlardan arındırılmış, tamamen bitkisel yağların dengeli karışımı ile üretilen margarinlerin sağlıklı beslenme içinde önemli bir yeri vardır. Bitkisel yağlar A ve D vitaminleri bakımından oldukça fakirdir. Bu nedenle margarin sıvı yağlarla karşılaştırıldığında A ve D vitaminlerinin iyi bir kaynağıdır.

Genelde perakende olarak satılan sıvı ayçiçek, soya, mısırözü gibi sıvı yağlarda margarinlerde olduğu trans yağ oranı % 1'in altındadır.

Margarin ve sıvı yağların aynı ağırlık içeriğinde kalori değerleri de birbirinden farklıdır. 100 gram ayçiçeği yağı yaklaşık 819 kalori iken, %60 yağlı kase margarin, yağ oranının düşük olması nedeniyle, 100 gramında 540 kalori içermektedir.

Margarinin geçirdiği evrim ve sağlıklı beslenmeye öncelik veren yapısı sayesinde Harvard Tıp Okulu, Amerikan Kalp Cemiyeti ve Dünya Kalp Federasyonu gibi kuruluşlar da margarinleri sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak önermektedir**.

* Dietary Fat Quality for Optimal Health and Well-Being: Overview of Recommendations. Ann Nutr Metab 2009;54(suppl 1):2–7
** http://www.euro.who.int/nutrition/20030321_1
     http://www.worldheart.org/pdf/ press.releases.most.serious.threat.eng.pdf
Copyright © 2014 MÜMSAD